O wycieczkach ...
Wycieczki Klubu Karpackiego
Preferujemy wycieczki piesze i narciarskie w obszarach mało znanych, słabo ucywilizowanych i rzadko dziś odwiedzanych przez masowych turystów. W okresie od wiosny do jesieni organizujemy wycieczki piesze natomiast w okresie zimowym organizujemy niemal wyłącznie wycieczki narciarskie. Szczególnie upodobaliśmy sobie ukraińskie i rumuńskie Karpaty. W ciągu kilku lat działalności Klubu Karpackiego odwiedziliśmy zdecydowaną większość grup górskich leżących w Karpatach (Rumunia, Ukraina, Słowacja, Czechy, Węgry i Polska). Od niedawna sukcesywnie zaglądamy też na Bałkany (dotychczas: Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Bułgaria).
wycieczki weekendowe
Na wycieczki weekendowe (1-3 dni) zwykle jeździmy w Karpaty słowackie lub czeskie ale zdarza się również, że weekendy spędzamy na Ukrainie lub w Beskidach, w Polsce. Terminy i trasy wycieczek weekendowych ustalamy na ogół na 2-3 dni przed wyjazdem biorąc pod uwagę aktualne prognozy pogody oraz preferencje osób, które chciałyby wziąć udział w wycieczce.
wycieczki wielodniowe
Na dłuższe wycieczki wielodniowe (min. 9 dni) zwykle jeździmy w Karpaty rumuńskie lub na Bałkany (3-5 wycieczek rocznie), na krótsze wycieczki wielodniowe (3-4 dni) zwykle wybieramy Karpaty ukraińskie (6-8 wycieczek rocznie). Terminy wycieczek wielodniowych staramy się dobierać pod kątem wykorzystania jak największej liczby dni wolnych od pracy przy minimalnym zużyciu dni urlopu. Terminy i trasy wycieczek wielodniowych są zwykle ustalane z pewnym wyprzedzeniem.
data ostatniej aktualizacji 19-12-2002
Organizacja wycieczek
Wycieczki Klubu Karpackiego są organizowane na zasadach koleżeńskich. Kosztami i trudami przygotowania wycieczek dzielimy się solidarnie. Nie pobieramy żadnych opłat z tego tytułu. Staramy się, aby nasze wyjazdy były możliwie tanie. W szczególności starannie planujemy sposób dojazdu, nie korzystamy z drogich pociągów (kuszetki, wagony sypialne, itp.), sami przygotowujemy prowiant oraz zbieramy i staramy się wykorzystywać w praktyce wszelkie informacje mogące pozwolić nam na obniżenie kosztów naszych wycieczek. Oprócz obniżania kosztów staramy się również w pełni efektywnie wykorzystać nasz wolny czas. Planując wycieczki mamy na uwadze zachowanie rozsądnego kompromisu pomiędzy ograniczeniem wydatków i efektywnym wykorzystaniem czasu.
Zarówno w przypadku krótszych jak i dłuższych wycieczek ich terminy oraz trasy mogą ulegać istotnym modyfikacjom w stosunku do ustaleń przedwyjazdowych. Ponieważ obowiązki zawodowe niekiedy uniemożliwiają nam wzięcie urlopu w zaplanowanym wcześniej okresie, terminy wycieczek mogą ulegać istotnym zmianom. Może się też zdarzyć, że niektóre wycieczki będziemy zmuszeni odwołać. Ostateczną decyzję podejmuje kierownik wycieczki w oparciu o czynniki mogące mieć wpływ na powodzenie wycieczki.
data ostatniej aktualizacji 23-12-2002
Grupa
Trzon grupy stanowią ludzie na stałe związani z Klubem Karpackim ale nowe osoby są zawsze mile widziane. Staramy się nie przekraczać rozsądnych rozmiarów grupy. Na ogół jest to pięć do ośmiu osób, bardzo rzadko więcej niż dziesięć. W naszych wycieczkach biorą udział zarówno kobiety jak i mężczyźni mieszkający w różnych miastach Polski. Ich wiek bywa bardzo różny jednak najczęściej są to osoby z przedziału 25-35 lat. Przywiązujemy dużą wagę do skoordynowania naszych działań, stąd od wszystkich uczestników oczekujemy gotowości do działania w grupie a zarazem samodzielności.
Specyfika wycieczek wieloosobowych sprawia, że każdy z uczestników musi w pełni świadomie zrezygnować z części prywatności i swobody, podporządkowując się jednocześnie decyzjom kierownika wycieczki (m.in. należy się liczyć z koniecznością przestrzegania dyscypliny czasowej, ograniczonym wpływem na przebieg trasy wycieczki, wybór miejsca postoju itp. oraz z wynikającymi z tego niewygodami). W zamian za to wspólnie możemy dotrzeć w miejsca, w które samodzielne dotarcie byłoby znacznie bardziej uciążliwe lub niebezpieczne, a czasami wręcz niemożliwe.
data ostatniej aktualizacji 19-12-2002
Zasady uczestnictwa
warunki uczestnictwa
Na nasze wycieczki zapraszamy wszystkich miłośników górskich wędrówek, którzy mają ochotę na wspólną z nami wędrówkę oraz akceptują przyjęte przez nas zasady i zobowiązują się do ich szanowania i przestrzegania.
W wycieczkach Klubu Karpackiego nie mogą brać udziału osoby niepełnoletnie, nieprzygotowane kondycyjnie lub nie posiadające właściwego wyposażenia.
W przypadku braku wolnych miejsc obowiązuje zasada zgodnie z którą pierwszeństwo przy zapisach przysługuje tym osobom, które systematycznie biorą udział w wycieczkach Klubu Karpackiego. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę planując udział w wycieczce odbywającej się w wyjątkowo atrakcyjnym terminie lub miejscu.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w poszczególnych wycieczkach klubowych są każdorazowo ustalane przez kierownika wycieczki. Udział w niektórych wycieczkach może być możliwy tylko dla osób posiadających wymagany sprzęt turystyczny oraz legitymujących się odpowiednim doświadczeniem górskim i przygotowaniem kondycyjnym. W przypadku dłuższych wycieczek mogą w nich wziąć udział wyłącznie te osoby, które uczestniczyły już wcześniej w innych wycieczkach Klubu Karpackiego - np. w tzw. wycieczkach zapoznawczych.
wycieczki zapoznawcze
Charakter wielodniowych (powyżej dwóch dni) wycieczek górskich odbywających się w trudnym, słabo ucywilizowanym terenie, cechującym się kapryśna pogodą - a więc tam, gdzie zwykle jeździmy - sprawia, że mogą być one niekiedy wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Powodzenie takich wycieczek jest zatem w dużej mierze uzależnione od właściwego przygotowania wszystkich uczestników, umiejętności współdziałania, wzajemnego zaufania i akceptacji proponowanego przez nas stylu turystyki. Z tych względów na organizowane przez nas wycieczki wielodniowe (wycieczki klubowe) zapraszamy tylko te osoby, które już wcześniej z nami jeździły i miały okazję zapoznać się z charakterem naszych wycieczek.
Z myślą o osobach, które jeszcze z nami nie jeździły a chciałyby wziąć udział w wycieczkach wielodniowych, organizujemy wycieczki zapoznawcze: krótkie (2-3 dniowe) wycieczki górskie w łatwo dostępnym terenie - zwykle na Słowacji. Wycieczki zapoznawcze, będące typowymi wycieczkami Klubu Karpackiego tyle że krótszymi, są dobrą okazją do wzajemnego poznania, praktycznego zorientowania się co do charakteru uprawianej przez nas turystyki, wymiany doświadczeń oraz wypróbowania posiadanego sprzętu turystycznego. Udział w wycieczkach zapoznawczych bardzo ułatwia nowym osobom przygotowanie się do wycieczek wielodniowych. Wcześniejszy udział w jednej lub kilku wycieczkach zapoznawczych traktujemy jako bezwzględny warunek uczestnictwa w wycieczkach wielodniowych. Terminy wycieczek zapoznawczych ustalamy w taki sposób aby w ciągu roku było kilka okazji do wzięcia udziału w tego typu wycieczce. Dlatego osoby zainteresowane wzięciem udziału w dłuższych wycieczkach prosimy o skontaktowanie się z nami dostatecznie wcześnie - tak aby dać sobie i nam szansę zorganizowania wycieczki zapoznawczej.
informacje dla nowych uczestników
Zgodnie z Manifestem na nasze wycieczki zapraszamy wszystkich miłośników górskich wędrówek, którzy mają ochotę na wspólną z nami wędrówkę oraz akceptują przyjęte przez nas zasady i zobowiązują się do ich szanowania i przestrzegania. Z oczywistych względów szczególnie zapraszamy te osoby, które interesują się Karpatami oraz zamierzają systematycznie uczestniczyć w organizowanych przez nas wycieczkach.
Osoby zainteresowane działalnością Klubu Karpackiego oraz udziałem w wycieczkach klubowych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres Klubu za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Przed nadesłaniem zgłoszenia prosimy o bardzo szczegółowe zapoznanie się z zasadami na jakich funkcjonuje Klub Karpacki, z charakterem uprawianej przez nas turystyki oraz z wymaganiami dotyczącymi posiadanego wyposażenia i sposobu przygotowania się do klubowych wycieczek. Nadesłanie zgłoszenia jest traktowane jako pełna akceptacja tych zasad i zobowiązanie się do ich przestrzegania. Wszelkie uwagi, pytania lub propozycje rozwiązań alternatywnych prosimy przesyłać przed nadesłaniem zgłoszenia.
Większość informacji o Klubie Karpackim i organizowanych przez nas wycieczkach można znaleźć na naszych stronach WWW, m.in.:
Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z kronikami naszych dotychczasowych wycieczek. W kronikach tych dostępne są m.in. informacje na temat tego gdzie i kiedy byliśmy oraz informacje o trasie wycieczki, przejazdach (środki transportu, koszty przejazdów), mapach, kursach walut, uczestnikach, itp.; W przypadku niektórych wycieczek dostępne są również foto-kroniki oraz nasze wspomnienia. Szczegółowa lektura kronik pozwala na samodzielne zorientowanie się kiedy, jak często i gdzie zwykle jeździmy, ile kosztują nasze wyjazdy, jakie są przeciętne trasy naszych wycieczek, itp. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej Galerii gdzie prezentujemy fotografie wykonane podczas niektórych klubowych wycieczek.
Nasze najbliższe plany wycieczkowe można znaleźć w Planie Wycieczek.
Osoby, które nadeślą zgłoszenia zapraszamy do wzięcia udziału w tzw. wycieczce zapoznawczej. Szczegółowa lektura w/w informacji oraz udział w wycieczce zapoznawczej pozwalają nowym osobom bliżej zapoznać się z proponowanym przez nas sposobem uprawiania turystyki górskiej oraz zdecydować czy im on odpowiada, a tym samym czy zechcą pojechać z nami na inne, dłuższe wycieczki.
Przed udziałem w dłuższych wycieczkach zalecamy udział w kilku wycieczkach weekendowych.
data ostatniej aktualizacji 21-12-2002
Charakter wycieczek
Wycieczki Klubu Karpackiego mają zdecydowanie górski charakter. Czas przebywania poza górami staramy się ograniczyć do niezbędnego minimum. Nie łączymy naszych wycieczek górskich ze zwiedzaniem miast leżących na trasie przejazdu oraz miejsc nie leżących bezpośrednio na trasie naszej wędrówki w górach. Przyjemność zwiedzania pozostawiamy sobie na inne, nie górskie wycieczki.
Nasze wycieczki nawiązują swym charakterem do popularnej jeszcze przed kilku laty tzw. turystyki studenckiej. Gotujemy na ognisku, sami przyrządzamy sobie posiłki z noszonych przez nas w plecakach produktów, sypiamy w namiotach, szałasach lub pod gołym niebem, możliwie jak największą część dnia staramy się spędzić w górach. Różnica polega na tym, że pragnąc maksymalnie wykorzystać czas na wędrówkę celowo rezygnujemy z takich punktów programu jak popularne śpiewanki przy gitarze i ognisku czy inne gry i zabawy towarzyskie odkładając je na spotkania powyjazdowe. Postoje i biwaki przeznaczone są głównie do wypoczynku, przygotowania posiłków i nabrania sił do dalszej wędrówki.
Zwykle wędrujemy od świtu do zmierzchu nie przejmując się zbytnio ani trudami wędrówki z ciężkimi na ogół plecakami, ani niesprzyjającą aurą (oczywiście w granicach bezpieczeństwa). Ze względu na stosunkowo niewielką ilość wolnego czasu jaki możemy poświęcić na wyjazdy w góry (większość z nas to osoby pracujące), nasze wycieczki zwykle mają intensywny charakter co wiąże się z dodatkowym wysiłkiem oraz koniecznością przestrzegania dyscypliny czasowej i wynikającymi z tego niewygodami.
Najczęściej wędrujemy grzbietami górskimi przemierzając i poznając w ten sposób całe grupy górskie. Również na grzbietach górskich wybieramy miejsca na noclegi co pomimo różnych niewygód oraz dodatkowego wysiłku związanego m.in. z pozyskiwaniem wody i drewna dostarcza nam wielu miłych przeżyć i pozwala lepiej zasmakować gór, w których przyszło nam wędrować.
Tak naprawdę to na naszych wycieczkach najważniejsze nie są tylko góry i zdobywanie kolejnych szczytów ale także droga..., droga do gór, płaj na grzbiecie, wędrówka przez bukowy las, wietrzne połoniny; przedzieranie się przez bezdroża i gęste lasy; noclegi w ciągle nowych i nieznanych nam jeszcze miejscach; świty i zmierzchy; zmęczenie; próby sprostania różnym sytuacjom, ... i radość z możliwości zaufania współtowarzyszom wędrówki.
wędrówka
Staramy się efektywnie wykorzystywać czas. Nasz dzień w górach zaczyna się o godzinie 5:30 lokalnego czasu (zimą pobudka ma miejsce na około dwie godziny przed świtem - tak aby o świcie móc wyruszyć w dalszą drogę), niezależnie od pogody. Staramy się, aby kończył się o zmierzchu noclegiem w miejscu malowniczym i widokowym. Wędrujemy pieszo lub na nartach turystycznych lecz bez wspinaczki. Nasze górskie doświadczenie mówi nam, że nawet najgorsza pogoda może się odmienić na lepsze i że nie należy zbyt wcześnie dawać za wygraną zmieniając program wycieczki lub wycofując się z gór do cywilizacji. O ile względy bezpieczeństwa nie stają na przeszkodzie, staramy się kontynuować nasze wycieczki niezależnie od pogody. Nasze trasy można chyba uznać za dość ambitne ale staramy się dostosować je do możliwości wszystkich uczestników. W miarę możliwości wędrujemy wyłącznie od świtu do zmierzchu. Staramy się aby krótkie (10-15 minutowe) odpoczynki miały miejsce po każdej godzinie marszu. Latem kiedy dzień jest długi zwykle we wczesnych godzinach popołudniowych zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek (trwający około 1 godzinę).
noclegi
Zarówno latem jak i zimą nocujemy w namiotach ale zdarza się nam też sypiać w szałasach lub pod gołym niebem. W miarę możliwości staramy się spać przynajmniej 7,5 godz. Preferujemy noclegi na grzbietach górskich, co niestety w znacznym stopniu ogranicza dostęp do wody a tym samym również możliwość umycia się.
posiłki
Posiłki gotujemy na ognisku, jeśli tylko się da (jest drewno, nie ma leśniczego) i jeśli jest to uzasadnione. Kuchenki rezerwujemy sobie na obszary bezleśne lub dworce kolejowe. Śniadania i tzw. przegryzki każdy z uczestników przygotowuje sobie we własnym zakresie, obiadokolacje w miarę możliwości przyrządzamy i jemy wspólnie. Pomimo to każdy z uczestników powinien być przygotowany do samodzielnego przyrządzenia sobie posiłku. Szanując osobiste preferencje i przyzwyczajenia uczestników Klubu na naszych wycieczkach przyjęliśmy zasadę, że każdy z uczestników nosi wyłącznie tę część prowiantu, którą sam zjada. Również w miarę możliwości każdy sam decyduje o tym co, ile i kiedy może zjeść podczas dnia (tzw. przegryzki). Naszym oryginalnym dorobkiem jest wciąż udoskonalane menu turystyczne. Cały niezbędny na czas wycieczki prowiant przygotowujemy jeszcze przed wyjazdem. Dla zaoszczędzenia czasu, zapewnienia sobie większej niezależności w górach oraz ze względu na specyfikę naszego menu nie przewidujemy uzupełniania zapasów podczas trwania wycieczki.
ważne zasady
Na nasze wycieczki nie zabieramy radioodbiorników i magnetofonów. W górach nie spożywamy alkoholu i nie korzystamy z restauracji, ze schronisk, chatek studenckich, kempingów oraz baz namiotowych. Nie zwiedzamy gór z wysokości siodełka rowerowego. Nie interesują nas góry rozdeptane, wyasfaltowane, zatłoczone i zaśmiecone. Osoby palące mogą brać udział w wycieczkach pod warunkiem, że w czasie trwania wycieczki powstrzymają się od palenia w obecności osób niepalących. Prosimy również o nie korzystanie podczas wycieczek z telefonów komórkowych.
data ostatniej aktualizacji 19-12-2002
Bezpieczeństwo
oświadczenie
Wycieczki piesze i narciarskie w obszarze Karpat mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników. Organizując nasze wycieczki dokładamy wszelkich starań, aby były one bezpieczne, a w sytuacji zagrożenia solidarnie niesiemy pomoc potrzebującym. Jednakże ani Klub Karpacki, ani kierownicy wycieczek klubowych nie biorą formalnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczestników. Odpowiedzialność ta spoczywa wyłącznie na uczestnikach wycieczki. Osoby, które świadomie i wbrew jednoznacznym poleceniom kierownika wycieczki podejmują działania niezgodne z zasadami bezpieczeństwa, przestają być traktowane jako uczestnicy wycieczki. W wycieczkach Klubu Karpackiego nie mogą brać udziału osoby niepełnoletnie, nieprzygotowane kondycyjnie, nie posiadające właściwego wyposażenia lub których stan zdrowia nie pozwala na uprawianie turystyki górskiej.
stan zdrowia
Przed udziałem w wycieczce, każdy z uczestników jest zobowiązany potwierdzić kierownikowi wycieczki brak przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wycieczce. Osoby chore na choroby przewlekłe, uczulone na niektóre substancje, ukąszenia lub leki, osoby dla których obowiązują nietypowe sposoby udzielania pierwszej pomocy są zobowiązane powiadomić o tym kierownika wycieczki. Osoby biorące stale jakieś leki, koniecznie powinny wziąć je ze sobą i poinformować kierownika wycieczki o zasadach ich stosowania. Każdy z uczestników we własnym zakresie powinien upewnić się czy jego aktualny stan zdrowia pozwala na uprawianie intensywnej turystyki górskiej. Najlepszym sposobem jest oczywiście zasięgnięcie odpowiedniej porady lekarskiej.
ubezpieczenie
Ewentualne ubezpieczenie się od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków każdy z uczestników zapewnia sobie we własnym zakresie. Decyzję o wykupieniu polisy każdy z uczestników podejmuje we własnym zakresie. Klub Karpacki nie pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczeniowych.
dane osobowe uczestników
Przed każdą wycieczką sporządzana jest lista zawierająca dane osobowe uczestników wycieczki. Zgromadzone dane osobowe mogą być wykorzystane jedynie w przypadku uzasadnionym dobrem (np. zakup biletu zbiorowego, uzyskanie zezwolenia na przejście trasy na terenie Parku Narodowego lub strefy nadgranicznej, itp.) lub bezpieczeństwem (np. zawiadomienie rodziny oraz właściwych służb w razie wystąpienia takiej konieczności, itp.) uczestników. Udział w wycieczce jest traktowany jako zgoda uczestnika na przechowywanie i przetwarzanie jego danych osobowych. Dane te są przechowywane w sposób zapewniający poufność. Dane osobowe obejmują:
- imię i nazwisko
- dane kontaktowe: numer(-y) telefonu, adres(-y) poczty elektronicznej
- data i miejsce urodzenia, imiona rodziców
- adres zameldowania wraz z kodem pocztowym, nr telefonu stacjonarnego
- adres zamieszkania (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania) wraz z kodem pocztowym, nr telefonu stacjonarnego
- adres lub telefon awaryjny - tzn. kogo należy zawiadomić w razie zaistnienia takiej konieczności
- seria i numer paszportu
- grupa krwi i Rh
Danych osobowych prosimy nie przesyłać w pierwszym zgłoszeniu. Dane te są potrzebne dopiero w momencie kiedy zostanie potwierdzona możliwość udziału w wycieczce. Dla bezpieczeństwa, dane osobowe można przesyłać w częściach, podzielonych na kilka osobnych maili.
po powrocie
Osoby, które w czasie trwania wycieczki lub w czasie podróży w drodze powrotnej odłączają się od reszty grupy są proszone o przesłanie do kierownika wycieczki, potwierdzenia bezpiecznego dotarcia po powrocie do domu. Najlepiej jeżeli będzie to informacja w postaci SMS (w przypadku braku możliwości wysłania SMS, prosimy uzgodnić z kierownikiem wycieczki inny sposób przesłania potwierdzenia).
Samotny powrót z wycieczki, zwykle mający miejsce nocą i wymagający przesiadek może być niebezpieczny. Zmęczona i niewyspana osoba, samotnie lub w małej grupie podróżująca nocą, jest narażona na napad rabunkowy lub kradzież na dworcu lub w pociągu ale także np. na zaśnięcie w pociągu i w wyniku tego dotarcie w zupełnie inne miejsce. Dla uniknięcia niepotrzebnych obaw prosimy o przesłanie informacji niezwłocznie po dotarciu do celu. Ze względu na ograniczony dostęp do sieci niepewne działanie komunikacji drogą mailową, prosimy o przesyłanie informacji w postaci SMS.
data ostatniej aktualizacji 14-11-2006
|