Witamy na stronach WWW Klubu Karpackiego 
Plan Wycieczek Kronika Wycieczek Galeria Karpacka Klub Karpacki Strona Główna
about us - abstract in English
Strymba; Gorgany (Ukraina); Zapraszamy do Galerii Karpackiej
 WWW-KK - spis treści

Strona Główna

aktualności

Klub

Manifest

historia powstania

cel

zasady funkcjonowania

uczestnicy

kontakt

ogłoszenia

Wycieczki

plan wycieczek

kronika wycieczek

2009: wycieczki; ludzie; album

2008: wycieczki; ludzie; album

2007: wycieczki; ludzie; album

2006: wycieczki; ludzie; album

2005: wycieczki; ludzie; album

2004: wycieczki; ludzie; album

2003: wycieczki; ludzie; album

2002: wycieczki; ludzie; album

2001: wycieczki; ludzie

2000: wycieczki; ludzie

1999: wycieczki; ludzie

1998: wycieczki; ludzie

1997: wycieczki; ludzie

1996: wycieczki

1995: wycieczki

1994: wycieczki

album - archiwalia

góry w których byliśmy...

Rumunia

Słowacja i Czechy

Ukraina

poza Karpatami... Bałkany

poza Karpatami... Skandynawia

fotorelacje - zdjęcia uczestników

o wycieczkach ...

wycieczki KK

wycieczki weekendowe

wycieczki wielodniowe

organizacja wycieczek

grupa

zasady uczestnictwa

warunki uczestnictwa

wycieczki zapoznawcze

info dla nowych uczestników

charakter wycieczek

wędrówka

noclegi

posiłki

ważne zasady

bezpieczeństwo

oświadczenie

dane osobowe uczestników

Galeria

nowości

Ukraina

Rumunia

Słowacja

Polska

Bałkany

Informator

ekwipunek

ekwipunek

wykaz ekwipunku

uwagi dotyczące pakowania

dokumenty oraz pieniądze

wycieczki krajowe

wycieczki zagraniczne

odzież

sprzęt

sprzęt osobisty

sprzęt wspólny

apteczka

apteczka osobista

apteczka wspólna

prowiant

posiłki na wycieczkach KK

przygotowanie prowiantu

śniadanie

przegryzka

obiadokolacja

inne produkty

prowiant na podróż

narty

sprzęt narciarski

uwagi dotyczące nart

komunikacja

Ukraina, rozkłady jazdy

kolejowe taryfy międzynarodowe

jak podróżować taniej

turystyka - porady praktyczne

publikacje

Wyrypy Narciarskie

turystyka narciarska w KK

dlaczego na nartach

terminologia

kronika wycieczek narciarskich

o wycieczkach narciarskich KK

grupa, wymagane umiejętności

charakter wycieczek

gdzie, kiedy, na jak długo, ...

wędrówka

noclegi

posiłki

sprzęt narciarski

rodzaje nart niezjazdowych

biegówki

śladówki

telemarki

narty turystyczne

sprzęt optymalny

sprzęt narciarski-turystyczny

narty

wiązania

buty

kije

foki

ski stopery

noże lodowe

gogle

niezbędne drobiazgi

ekwipunek na wycieczki zimowe

od czego zacząć

co naprawdę jest potrzebne

gdzie i za ile kupić sprzęt

podstawowe umiejętności

porady

Odsyłacze

góry

komunikacja

pogoda

mapy

narty

ciekawostki

WWW-KK

aktualizacje

o tych stronach

autorzy

sponsorzy

partnerzy

KK poza górami ...

pieszo

rowerem

galeria rowerowa "W drodze"

na nartach

w kajaku



Strona Główna

Informator Klubu Karpackiego

ekwipunek - sprzęt

sprzęt osobisty

  • plecak (zimą powinna istnieć możliwość mocowania nart do plecaka na tzw. "huzara"; należy unikać plecaków z bocznymi kieszeniami gdyż kieszenie te utrudniają poruszanie się np. w gęstym lesie, przy przedzieraniu się przez kosodrzewinę lub chociażby na korytarzu w pociągu)
  • śpiwór (latem puchowy (około 350-450 g puchu) ewentualnie śpiwór ze sztucznym wypełnieniem, zimą puchowy (około 900-1100 g puchu); koniecznie zabezpieczony przed wilgocią)
  • karimata (zimą warto posiadać tzw. materac samopompujący lub dodatkową matę (oprócz karimaty) wykonaną z kilku warstw folii (tzw. alumata); bez względu na to czy karimata będzie spakowana do środka plecaka czy przytroczona na zewnątrz należy zabezpieczyć ją przed wilgocią oraz zapakować w pokrowiec chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi)
  • (opcjonalnie) poddupnik
  • folia NRC wielokrotnego użytku (folia NRC może być używana do ocieplania podłogi namiotu, spania w szałasach lub w błocie, itp.)
  • nietłukący się kubek (odporny na wrzątek; najlepiej min. 1/2 l); zimą wygodne są kubki wykonane z tworzywa, posiadające podwójne ścianki działające podobnie jak w przypadku termosu
  • menażka z pokrywką (pokrywka bardzo się przydaje podczas gotowania w menażce (zarówno w ognisku (do wnętrza menażki nie wpadają paprochy z ogniska) jak i na kuchence (ze względu na oszczędność energii)); menażka powinna być dostosowana do gotowania bezpośrednio w ognisku - nie polecamy więc drogich menażek wykonanych ze stali)
  • ostry nóż (najlepiej mały, lekki i składany), łyżka (metalowa lub drewniana), utrzymanka (tzw. dziwka)
  • latarka, zapasowa żarówka, zapasowa bateria (najwygodniejszą latarką jest czołówka; należy unikać latarek wymagających licznych i ciężkich baterii, jak również żarówek halogenowych, gdyż te w szybkim tempie rozładowują baterie; w czasie gdy latarka leży w plecaku powinna być zabezpieczona przed przypadkowym włączeniem (w większości przypadków wystarcza włożyć kawałek papieru pomiędzy żarówkę a zasilający ją styk); przy okazji przypominamy, że zużytych baterii nie wolno wyrzucać do lasu)
  • 2 lub 3 zapalniczki, zapałki (w trudnych warunkach atmosferycznych dobrze sprawdzają się tzw. "zapałki sztormowe" lub "zapałki harcerskie" - do nabycia np. w składnicach harcerskich lub w niektórych sklepach turystycznych), 1 lub 2 świeczki, paliwko turystyczne (kilka pastylek) lub podpałka do grila (wszystko zabezpieczone przed wilgocią)
  • papier toaletowy (zabezpieczony przed wilgocią)
  • rękawice robocze (doskonałe do pracy przy ognisku, do przygotowywania chrustu, do przedzierania się przez kosodrzewinę)
  • środki higieny osobistej (mężczyznom może się przydać nożyk do golenia, aby podczas powrotu z dłuższej wycieczki być podobnym do zdjęcia w swoim paszporcie; odradzamy zabieranie szamponów itp. kosmetyków, gdyż są ciężkie a najprawdopodobniej nie będzie czasu i miejsca by je użyć)
  • trwałe butelki na wodę typy PET (najlepiej tzw. "zwrotne"; 2 × 2 litry (lub lepiej 2 × 2,5 l) - wymagana liczba butelek jest każdorazowo ustalana przed wyjazdem; ponieważ noclegi mają miejsce na ogół na grzbietach i szczytach butelki są niezbędne do przenoszenia i przechowywania wody; należy unikać butelek o przekrojach innych niż okrągły gdyż są mało wytrzymałe mechanicznie oraz butelek z metalowymi zakrętkami gdyż są nieszczelne; naklejki z butelek należy usunąć jeszcze przed wyjazdem aby nie zaśmiecać nimi gór (podczas nabierania wody rozmoczone naklejki łatwo odchodzą od butelek i zaśmiecają teren wokół źródła) oraz plecaków (przy przynoszeniu wody w plecaku rozmoczone naklejki przyklejają się do wewnętrznych części plecaka); ze względu na to, że nocleg może wystąpić w miejscu z którego jest daleko do źródeł wody łączna pojemność butelek powinna wystarczyć na przygotowanie obiadokolacji, śniadania oraz zapewnić niewielki zapas wody na czas wędrówki następnego dnia (osoby planujące mycie się na biwaku na którym nie ma bezpośredniego dostępu do wody (co ma miejsce na większości biwaków) powinny zabrać dodatkową butelkę); butelek nie należy zgniatać; w miarę możliwości butelki należy nosić wewnątrz plecaka)
  • zapasowa zakrętka do butelki (ponieważ zakrętkę od butelki łatwo zgubić lub uszkodzić (np. w przypadku uderzenia butelki pełnej wody o twarde podłoże) koniecznie należy mieć zapasową)
  • zimą nietłukący się termos (metalowy; najlepiej o pojemności 1 litr); na wycieczkę zabieramy termos napełniony gorącą herbatą lub kawą, z termosu nie należy korzystać podczas podróży, zawartość jest przeznaczona na pierwszy dzień wędrówki; przed ostatecznym napełnieniem, termos powinien być rozgrzany poprzez zalanie wrzątkiem
  • sznurek, kilka spinaczy biurowych, kilka agrafek, przybory do szycia, reperacji plecaka, zapasowe klamry do plecaka; Właściciele plecaków z zewnętrznym stelażem powinni posiadać wkręty wraz z nakrętkami oraz zawleczki do naprawy stelaża.
  • kije teleskopowe (na wycieczkach wielodniowych posiadanie kijów teleskopowych jest obowiązkowe)
  • gwizdek (gwizdek służy do sygnalizacji w sytuacji awaryjnej zarówno w górach (np. niespodziewana kontuzja, wejście we wnyk, spotkanie z dzikimi zwierzętami, itp.) jak i w czasie podróży (próba kradzieży, napad, itp.) oraz do wymiany prostych komunikatów w sytuacji braku kontaktu wzrokowego np. w nocy, we mgle, w kosodrzewinie oraz w sytuacji utrudnionego kontaktu głosowego - np. przy silnym wietrze, w zadymce, itp.; należy go stale nosić przy sobie, najlepiej przywiązany sznurkiem, np. do paska lub na szyi; w górach używamy następujących sygnałów: pojedynczy sygnał: "wszystko w porządku, jestem tutaj, gdzie jesteście ?"; podwójny sygnał: "chodź tutaj"; potrójny sygnał: "jestem w niebezpieczeństwie, potrzebuję pomocy"; odpowiedzią na każdy z tych sygnałów jest sygnał pojedynczy)
  • zapas toreb foliowych (przydają się do ochrony rzeczy przed wilgocią oraz do noszenia zakupów; jeśli nie ma możliwości chowania plecaka na noc do przedsionka namiotu, należy zabrać dodatkową torbę, do której da się wsadzić cały plecak; zimą torby foliowe są niezbędne do chowania do śpiwora butów oraz wilgotnych części odzieży w celu ich ochrony przed zamarznięciem)
  • wodoodporny i niezamarzający długopis, ołówek, mały notes (często zdarza się, że podczas wycieczek notujemy rozkłady jazdy, ceny; pozostawiamy wiadomości, itp.; długopis jest również potrzebny np. przy wypełnianiu deklaracji celnych i innych formalnych dokumentów)
  • kompas, zegarek (najlepiej z budzikiem)
  • mapy, przewodniki, notatki, rozkłady jazdy (zabezpieczone przed wilgocią)
  • zimą gogle do ochrony przed silnym wiatrem i zadymką
  • latem (opcjonalnie) okulary przeciwsłoneczne
  • (opcjonalnie) sprzęt fotograficzny
  • (opcjonalnie) taśma lub opaska odblaskowa, światełko ostrzegawcze (np. rowerowe) (po zmierzchu może znacznie poprawić bezpieczeństwo w czasie wędrówki wzdłuż szosy)
  • latem (opcjonalnie) parasol
  • apteczka osobista (zgodnie z naszymi wskazówkami)

data ostatniej aktualizacji 25-12-2002

sprzęt wspólny

Do podziału pomiędzy uczestników. Ostateczne zestawienie sprzętu wspólnego jest ustalane każdorazowo przed wyjazdem.

  • namiot (zwykle 2-3 osobowy, dwupowłokowy (tropik i sypialnia); najlepiej lekkie igloo, ostatecznie tunel); do każdego namiotu należy posiadać rurkę (najlepiej aluminiową, ewentualnie wykonaną z tworzywa) o średnicy dopasowanej do posiadanych masztów (maszt powinien dać się włożyć w otwór rurki "na ścisk") i o długości kilkunastu centymetrów pozwalającą na naprawę masztu w przypadku jego złamania (w niektórych typach namiotów rurka taka wchodzi w skład standardowego wyposażenia))
  • siekiera (najlepsze są lekkie i trwałe siekiery z rękojeścią wykonaną z tworzywa sztucznego); ca jedna na 4 osoby, co najmniej 2 na grupę; warto zaopatrzyć siekierę w cienką linkę zapobiegającą zgubieniu siekiery w przypadku wyślizgnięcia się z ręki; przed wyjazdem należy sprawdzić stan siekiery, a w razie potrzeby naostrzyć i poprawić obsadzenie (w przypadku siekiery z drewnianą rękojeścią czasami w tym celu wystarczy ją namoczyć))
  • kociołki z przykrywkami, drut do naprawy oraz zmiany długości łańcucha (przed wyjazdem należy sprawdzić stan łańcucha do wieszania)
  • turystyczna kuchenka (gazowa lub benzynowa) ca jedna na 2 - 3 osoby (liczba i typ kuchenek są ustalane każdorazowo przed wyjazdem, minimalnie 1 kuchenka na każdy namiot)
  • paliwo do posiadanych kuchenek (dotyczy również osób nie posiadających kuchenek; minimalna ilość i rodzaj paliwa są ustalane każdorazowo przed wyjazdem)
  • rurka do czerpania wody
  • drut (najlepiej mosiężny; przydatny np. do naprawy oraz zmiany długości łańcucha od kociołka, kuchenki, stelaża od plecaka i innych mało oczywistych zastosowań), taśma klejąca (może być przydatna np. do naprawy uszkodzonego masztu namiotu, a nawet ... buta, itp.), klej błyskawiczny (mała tubka; może być przydatny np. do naprawy latarki, aparatu fotograficznego, itp.) - w przypadku dłuższych wycieczek posiadanie w/w drobiazgów może się okazać bardzo przydatne - jeden komplet na grupę
  • (opcjonalnie) składany pojemnik do przechowywania wody
  • (opcjonalnie) mały plecak (do noszenia butelek z wodą oraz zakupów)
  • (opcjonalnie) lina wspinaczkowa (ułatwia ewentualny transport rannego lub przejście trudnego odcinka trasy (nie wykorzystujemy jej do wspinaczki))
  • podarki (np. papierosy w twardej paczce (mocne, markowe), tania zapalniczka, mała latarka lub scyzoryk itp; mogą przydać się na wycieczkach m.in. w Rumunii i na Ukrainie); liczba i rodzaj podarków są każdorazowo ustalane przed wyjazdem
  • apteczka wspólna (zgodnie z naszymi wskazówkami)

Stan sprzętu wspólnego, szczególnie namiotów, kociołków i siekier, należy sprawdzić na kilka dni przed wyjazdem, by w razie potrzeby zdążyć dokonać naprawy lub znaleźć coś w zamian.

data ostatniej aktualizacji 23-12-2002

Stronę utworzono w grudniu 2002 roku, ostatnio zmodyfikowano: 18-01-2005, © Paweł Pontek, Klub Karpacki